Współczesny rower przestał być po prostu użytecznym narzędziem służącym do przemieszczania się, a stał się doskonałym uzupełnieniem stylu życia. Pozwala na nieskrępowaną wolność w połączeniu z manifestacją własnej osobowości.


Ze środka transportu przekształcił się w nieodłącznego towarzysza wypraw ku przygodzie i spotkaniom z innymi ludźmi. Rower skraca dystans, pozwalając wyrazić siebie w niebanalny sposób. O tym, jak ważna w rowerowym lifestylu jest nie tylko ergonomia, ale również własny styl i osobowość, mówi Dorota Juranek, blogerka Mambaonbike. Tu znaczenie mają długość skarpetki czy nogawki, poziom „luźności” spodenek i koszulki, to czy okulary są założone na paski od kasku czy pod, no i oczywiście akcesoria, które nieraz są ważniejsze niż sam ubiór.

Rękawiczki, kask, buty, torby. Nie można zapominać, że styl to również odpowiednie zachowanie się na rowerze.


Rower dla niej czy dla niego?

Różnica między rowerami damskimi, a męskimi to wbrew pozorom dość kontrowersyjna sprawa. Zaczynając choćby od koloru. Również pod względem budowy anatomicznej kobieta zdecydowanie różni się od mężczyzny. Specjalnie konstruowane ramy przeznaczone dla kobiet to ważny atut producentów rowerowych firm. Pojęciem bezpośrednio związanym z odpowiednim doborem roweru jest ergonomia. Wysokość siodełka, szerokość kierownicy, długość korby to tylko kilka elementów, które wpływają na to, jak czujemy się na rowerze, czy dobrze i ekonomicznie

- czyli bez zbędnych strat energii pedałujemy zarówno pod górę, jak i w dół. Im lepiej rower jest dobrany do naszej budowy, tym przyjemniej będzie się nam jechało. Wszystko to wiąże się bezpośrednio z konstruowaniem rowerów specjalnie dla kobiet. Na męskim rowerze zazwyczaj pozycja będzie mniej komfortowa. Dopasowaniem roweru do rowerzysty zajmuje się prężnie rozwijająca się ostatnio dziedzina bike fitting


Moda czy styl?

Styl na rowerze to kolejny stopień wtajemniczenia w kolarstwie.

Gdy już mamy dobrze dobrany do siebie rower, coraz lepiej na nim jeździmy, a sama jazda nie sprawia kłopotów, tylko ogromną radość, wtedy pojawiają się potrzeby wyższe. Zaczynamy zwracać uwagę na to, jak się prezentujemy na naszym rowerze. Chcemy wyglądać dobrze i profesjonalnie, nie zapominając jednak o wygodzie i komforcie. Coco Chanel powiedziała kiedyś: „Moda przemija, styl pozostaje”. I to chyba najlepsza definicja. Można być ubranym w najmodniejsze w danym sezonie ciuchy, a nie posiadać ani grama stylu. Świadome dobieranie elementów garderoby, pozwalające wyglądać stylowo, oryginalnie i jednocześnie wyrazić siebie, nie jest łatwe. Powinna być zachowana swego rodzaju spójność wizerunku i działania. Styl musi być zgodny z naszą osobowością, tym jak jeździmy i gdzie. Moda i trendy potrafią zmieniać się bardzo szybko.


www.romet.pl