O swojej pasji do komponowania kulinarnych dzieł sztuki opowiada Tomasz Wiazowski, szef kuchni w restauracji Teatralna.

W Teatralnej pracuję od trzech lat, natomiast moja przygoda z kuchnią rozpoczęła się ćwierć wieku temu, w niełatwych dla kucharzy czasach, gdy kotleta devolay podawano na liściu sałaty, dekoracjami były różyczki z marchewki, a półki w sklepach świeciły pustkami i mało kto wiedział, co to jest camembert. Nie było Internetu, wiedzę mogłem czerpać jedynie od znajomych kucharzy oraz z książek. Na swojej drodze miałem okazję spotkać wiele kulinarnych znakomitości: fantastycznego Giancarla Russo, o którym można by napisać całą książkę, Jeana Bosa - prekursora kuchni molekularnej w Polsce, a także Mateusza Czekierdę, finalistę ostatniej edycji Top Chefa czy Roberta Przepiórskiego, właściciela warszawskiego Bocca Baru. Każda z tych osób była dla mnie źródłem niesamowitej inspiracji.


Oczywiście podpatruję także kulinarne nowinki podczas bliższych i dalszych podróży oraz słucham tego, co mówią klienci Teatralnej i staram się wychodzić naprzeciw ich różnorodnym oczekiwaniom, ponieważ także przekrój przychodzących do nas gości jest bardzo zróżnicowany. Pojawiają się rodziny z dziećmi, pracownicy biur, sklepów, dyrektorzy, artyści czy też ludzie, którzy wspominają swój pierwszy kontakt z Teatralną jeszcze w latach osiemdziesiątych. A ja mam ogromną przyjemność dla nich wszystkich gotować.

Nasz team
Praca szefa kuchni to duża odpowiedzialność. Oprócz niewątpliwej pasji do gotowania trzeba po prostu najzwyczajniej w świecie lubić i szanować ludzi. Moją wspaniałą drużynę tworzą pani Wiesia, która piecze wyśmienite ciasta, mój zastępca, specjalista od świetnych, nowoczesnych deserów, pani Tereska gotująca najlepsze zupy na świecie czy kelner Adam, który umie do tych wszystkich pyszności zachęcić.

Każdy jest bardzo ważny i nie sposób by tu wszystkich wymienić. Tworzymy zgrany zespół, a kiedy przychodzi stresująca sytuacja, moją rolą jako szefa kuchni jest rozładowanie napięcia dobrym słowem, żartem czy uśmiechem. Mam nadzieję, że na ogół działam skutecznie (śmiech).Z moich obserwacji wynika, że radomianie są otwarci na eksperymenty. Coraz więcej ludzi podróżuje po całym świecie, kosztuje specjałów rozmaitych kultur i chociaż są przywiązani do tradycji, lubią również spróbować czegoś nowego. Ja nawet daniom typowej polskiej kuchni staram się nadać nową otoczkę i wznieść je na nowy poziom. zimowe mrozy

Menu w Teatralnej w dużej części zmienia się w zależności od pory roku. Przed nami okres świąteczny, którego każdego roku wypatrujemy z wielką niecierpliwością i radością z powodu wyjątkowej atmosfery towarzyszącej wówczas spotkaniom naszych gości w Teatralnej. Jesienno-zimowe menu to oczywiście solidna dawka przeważnie mięsnych, sycących i mocno rozgrzewających specjałów: stek, golonka czy kaczka z rozmaitymi dodatkami, w otoczeniu aromatycznych przypraw to nasze propozycje, po których niestraszne będzie wyjście na śnieg i mróz. Bardzo ciekawym daniem jest także comber z jelenia z boczniakiem i znakomitymi serowymi kopytkami odkrytymi przez moją żonę oraz praktycznie już nieobecny w polskich domach, a przez niektórych pamiętany jeszcze z dawnych czasów pieczony gołąb.

Gorąco zapraszamy! Z serdecznymi pozdrowieniami,
Tomasz Wiazowski

Rozmawiała Karolina Bajek-Siembit
Katarzyna Molenda
zdjęcia: restauracja teatralna