W Radomiu od niedzieli trwają 9. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO.  To tydzień wielu atrakcji dla miłośników kinematografii, ale nie tylko. W tym roku przygotowanych zostało wiele atrakcji. Jedną z nich jest prezentacja statuetki Oscara, którą otrzymał film „Ida”.

Festiwal jest finansowany przez miasto na kwotę 30 tys. zł. dodatkowo władze Radomia przekazują 5 tys. zł na Nagrodę Prezydenta w Konkursie Głównym Festiwalu. – Jest wiele powodów, dla których Kameralne Lato nadal musi gościć w Radomiu. Pokazujemy Radom jako atrakcyjne miasto na kulturowej mapie Polski, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, jak chociażby właśnie nasze spotkania filmowe czy ostatnie obchody 40. rocznicy wydarzeń czerwcowych. Ważne jest także zaangażowanie samych mieszkańców miasta do promocji tego filmowego eventu poprzez uczestnictwo w wydarzeniach i opowiadanie o nich – powiedział prezydent Radosław Witkowski.

Podczas tegorocznej edycji zaplanowane zostało szczególne wydarzenie. w Radomiu zaprezentowana zostanie prawdziwa statuetka Oscara, którą zdobył film "Ida". W specjalnej gablocie będzie można oglądać ją 7 lipca od godz. 16 w Łaźni - Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii. Zaprezentowane zostaną także statuetki BAFTA - Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych oraz EFA - Nagroda Europejskiej Akademii Filmowej. - Prezentacji statuetki Oscara towarzyszyć będzie wystawa „#IDATHEFILM”. Została przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Zawiera 22 plansze z fotografiami operatora prof. Ryszarda Lenczewskiego, przedstawiające kulisy pracy nad filmem, plenery zdjęciowe oraz ekipę filmu. Kuratorami wystawy są: Piotr Kulesza i Krystyna Zamysłowska. Wszystkich gorąco zapraszamy! – mówiła Anna Wróblewska, dyrektor 9. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO.

Program tegorocznych spotkań filmowych jest bardzo bogaty. – To wydarzenie nie tylko dla zainteresowanych filmem i kinematografią. To także filmy dla dzieci, to także wykłady m.in. o tym, jak pozyskiwać środki z Unii Europejskiej, będzie także wykład jak zorganizować swój wolny czas. Szczególnie zależy nam  na tym, aby trafił on do młodzieży. W ramach Kameralnego Lata chcemy wyprodukować dwa spoty: pierwszy ma dotyczyć cyberprzemocy, a drugi popularyzacji udzielania pierwszej pomocy – mówił insp. Marek Świszcz, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu.

Kameralne Lato to nie tylko film, ale także sport. – Mamy nowego partnera, czyli Rosę Radom. W piątek odbędzie się seminarium „Rola sportu w procesie aktywizacji społecznej młodzieży”. Natomiast w sobotę zaplanowane zostały Filmowe Mistrzostwa Koszykówki o Puchar Rosa Radom. Mecz na placu przed Urzędem Miejskim poprowadzi Anna Mucha – mówiła Anna Wróblewska.

Kameralne Lato zakończy tradycyjnie uroczystość finałowa, podczas której wręczona zostanie nagroda główna: Złoty Łucznik.

Pełny harmonogram imprezy znajdziecie tutaj.

foto:radom.pl